Днес ще си говорим малко повече за номерацията на боите и коя цифричка и кое чингелче какво значи. Това ще предотврати бъдещи гафове, нежелани оттенъци и всякакви гадости, които могат да се случат на косата ви! За съжаление тази материя е една от най - сложните, но съм се постарала информацията да е възможно най - сбита и ясна.
Както изяснихме в предишната публикация, почти всяка боя има номерация на нея. Тя може да включва от 2 до 4 числа в зависимост от цвета, оттенъците и прочие. Номерацията на всички професионални бои обикновено се разделят с /, а не професионалните може да се разделят също с / както и с . или да са едно цяло число обикновено 3 цифрено. Съществуват също бои с различни букви, които също ще изясня коя за какъв цвят се отнася.
Първото число на боята ви преди / или . се отнася за нивото на цвета. Да, става въпрос за същите нива, които обяснявах в предишната ми публикация. Това число го има при всяка боя (пример: 6/75). В не професионалните може да го срещнете в комбинация заедно с буква или букви (пример: 6RB). В бои, които не са с разделена номерация тогава вероятно е първото число (пример: 675), а такива като Wellaton и Wella Kolеston (вероятно и други) съществува дублиране на номера на нивото (пример: 77/0 или 77/46). Все още не съм сигурна защо, но имам предположението, че е свързано с интензитета. Останалите числа и букви се отнасят за цвета съдържащ се в боята.
При бои с номерация:
1 - Пепеляво (Студен нюанс)
2 - Студено пепеляво (Студен нюанс)
3 - Златисто (Топъл нюанс)
4 - Червено (Топъл нюанс)
5 - Махагония (Топъл нюанс)
6 - Виолетово (Студен нюанс)
7 - Кафяво (Топъл нюанс)
8 - Перлено (Студен нюанс)
9 - Меко пепеляво (Студен нюанс)
Всяка боя може да има 1 число или комбинация от числа след чистото за нивото. Чистите натурални нюанси имат 0 в номерацията. Това значи, че нямат различни неестествено изглеждащи примеси към тях или ако имат са поне в минимума им.
Пример:
7/44 - Тъмно русо (7) интензивно червено (заради двете 4-ки)
10/03 - Много светло русо (10) с естествено златисто (заради комбинацията от 0 и 3)
При бои с букви:
N - Neutral - НеутралненСтудени:
A: Ash - Пепеляво
B: Beige - Бежов
B: Blue - Син
G: Green - Зелен
V: Violet - Виолетов
Топли:
C: Copper - Медено
G: Gold - Златисто
O: Orange - Оранжево
R: Red - Червено
W: Warm - Топло
RB: Brown red - Кафяво - червено
RO: Red orange - Червено - оранжево
Както виждате буквената системата не е толкова ефективна тъй като имаме повтаряне на някои букви като B (за Beige и Blue) или G ( за Green и Gold). Безспорен е фактът, че цифрената система е по - добра и по - често се използва.
След като научихме цветовете, дойде време да кажа следното:
Естествените цветове имат винаги топли нюанси към тях. При изрусените коси тази топлина я няма тъй като се опитваме да предотвратим "сламената" руса коса. Тук идва и следният проблем: имаме една изрусена коса и я боядисваме с кестенява боя със студени тонове. Резултатът: зелена коса.
В случай, че сменяме цвета от русо към кестеняво винаги трябва да слагаме топлина към русото като се боядисваме. Накратко: да си купите боя с топъл нюанс, който ще неутрализира студенината на русото. Правилото тук е 'неутрализирай студеното с топло'. А ако имате "сламено" руса коса и искате платинено или студено русо просто трябва да използвате боя със студените нюанси изброени горе.
Надявам се днешната закъсняла публикация да ви е помогнала малко или много! Ако имате въпроси, ще им отговора с най - голямо удоволствие възможно най - бързо! До следващата публикация!